Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu jest prowadzony przez samorząd Strzelna. Pacówka zatrudnia 27 osób niepełnosprawnych (w tym 15 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 12 ze stopniem umiarkowanym) oraz 12 osób obsługi. W Przyjezierzu ZAZ prowadzi położony nad jeziorem hotel z licznymi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Oferuje usługi turystyczne, gastronomiczno-hotelowe, organizacyjno-szkoleniowe, pralnicze, terapeutyczno-rehabilitacyjne, parkingowe, remontowo-porządkowe, rolniczo-ogrodnicze i terapeutyczno-wytwórcze.

 

Podmiot uzyskał certyfikat na usługi gastronomiczna i noclegowa.

Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie (gm. Lisewo) rozpoczął swoją działalność 15 grudnia 2008 r. Organizatorem ZAZ-u jest Gmina Lisewo. Obecnie ZAZ zatrudnia 56 pracowników, w tym 44 osoby niepełnosprawne - 26 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i 18 osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wspieranych na co dzień przez 12 osób personelu. Swoją działalność wytwórczo–usługową opiera na 4 działach: stolarskim, wyrobów z papieru i tektury, rękodzielniczym i usługowo – wytwórczym w zakresie wielobranżowym.

 

Znakiem „Zakup Prospołeczny” zostały wyróżnione wyroby pracowni stolarskiej.

Fundacja Pro Omnis wspiera seniorów i osoby niepełnosprawne oraz ich otoczenie (opiekunowie, rodziny, sąsiadów). Prowadzi działania integrujące i rehabilitację społeczną w świetlicy (Centrum Wielu Pokoleń) dla seniorów w Bydgoszczy. Ponadto prowadzi Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych. We współpracy
z dietetykami klinicznymi przygotowuje jadłospisy (i receptury przygotowywania zbilansowanych posiłków) dla seniorów, szczególnie tych z problemami zdrowotnymi (cukrzyca, choroby wątroby, niedożywienie itp..) bądź po pobytach szpitalnych w okresie rekonwalescencji. Gotuje i dowozi posiłki dla seniorów w Fordonie, prowadzi dwa bistra
w Bydgoszczy. Fundacja podpisała umowę i akceptuje Bydgoską Kartę Seniora. Dowozy dla seniorów są bezpłatne (Fundacja prowadzi w tym celu zbiórkę publiczną i pozyskujemy donatorów). W 2016 r. we współpracy z Radą Seniorów, Urzędem Miasta Bydgoszczy
i Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, prowadzi akcję "Talerz dla Seniora", w ramach której pozyskuje pieniądze ze sprzedaży cegiełek i zbiorki publicznej na posiłki dla Seniorów, którzy z przyczyn ekonomicznych oraz z uwagi na niesamodzielność potrzebują bezpłatnych posiłków.

 

Znakiem „Zakup Prospołeczny” zostały wyróżnione posiłki dedykowane osobom ze szczególnymi wymaganiami związanymi ze stanem zdrowia bądź z wiekiem oraz catering instytucjonalny.

 

Spółdzielnię Socjalną „PERSPEKTYWA” została utworzona przez trzy podmioty prawne, tj. dwa samorządy gminne: Łasin i Gruta oraz Fundację „Ochrona Zdrowia i Rehabilitacja Niepełnosprawnych" w Łasinie, która jest liderem tego przedsięwzięcia. Fundacja w 1994 roku utworzyła warsztat terapii zajęciowej. Powołanie spółdzielni socjalnej było niemal naturalnym działaniem Fundacji uzupełniającym system aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Oprócz działalności gospodarczej spółdzielnia jest bazą organizacyjną
 i merytoryczną do praktycznego wprowadzania osób z niepełnosprawnością na otwarty bądź chroniony rynek pracy poprzez organizację praktyk i staży zawodowych.

 

Podmiot uzyskał certyfikat na usługi sprzątające zewnętrzne, drobne roboty budowlane oraz organizacja wizyt studyjnych, konferencji, spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Fundacja Aktywizacji i Integracji powstała w sierpniu 2016 r. Społecznicy skupieni wokół miejscowego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej podjęli decyzję o założeniu własnej lokalnej organizacji pozarządowej. Aktualnie zajmuje się ona m.in. aktywizacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych - prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, a od kwietnia 2017 r. zatrudnia cztery osoby niepełnosprawne, które zajmują się m.in. usługami profesjonalnego utrzymania czystości i rękodziełem artystycznym. Fundacja wspiera też rozwój dzieci i młodzieży, promuje etos pracy: prowadzi lektorat języka angielskiego (a od września również niemieckiego) oraz pracownię stolarską dla dzieci U Gepetta (jej zadaniem jest przybliżanie uczestnikom zarówno wiedzy i historii stolarstwa, jak i nauki praktycznych umiejętności majsterkowania).

 

Podmiot uzyskał certyfikat na usługi sprzątające, a także produkty rękodzielnicze grawerowane w kamieniu oraz pozostałe.

Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi powstał w grudniu 2013 roku i zatrudniał wtedy 35 osób z niepełnosprawnością. Od tamtego momentu kolejne 5 osób z niepełnosprawnością uzyskało zatrudnienie. Na dzień dzisiejszy zakład zatrudnia łącznie 40 osób niepełnosprawnych, 15 osób kadry, pielęgniarkę, psychologa i doradcę zawodowego. W zakładzie odbywają się także staże absolwenckie finansowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Tucholi oraz praktyki zawodowe dla uczniów klas gastronomicznych. W ramach prowadzonej działalności pracownicy Zakładu bardzo chętnie włączają się w ramach wolontariatu, w akcje charytatywne oraz imprezy integracyjne organizowane na terenie Powiatu Tucholskiego.

Wyróżnione usługi: usługi gastronomiczne, hotelowe oraz prowadzenie placu zabaw dla dzieci

Zakład Aktywności Zawodowej w Bydgoszczy zatrudnia 49 osób niepełnosprawnych, dając im szansę usamodzielnienia. Przygotowuje do życia w otwartym środowisku, uczestnictwa w życiu społecznym oraz przysposabia do pracy na otwartym i chronionym rynku pracy. Wytwory pracy osób niepełnosprawnych zatrudnionych w Zakładzie nie stanowią wyłącznie korzyści materialnej lecz pozyskując nabywców utwierdzają ich w poczuciu własnej wartości, dając im zachętę do pełnienia ról społecznych. Czas pracy osób niepełnosprawnych zatrudnionych w Zakładzie wynosi 4 godziny dziennie, pozostały czas pobytu przeznaczony jest na zajęcia rehabilitacyjne.

Podmiot uzyskał certyfikat na usługi druku wielkoformatowego, druku offsetowego z obróbką introligatorską, druku cyfrowego, projektowania, składu i łamania tekstu do druku oraz usługi prowadzenia pola biwakowego wraz z kawiarnią o nazwie „Na klaftach” w Świcie.

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Teodoryk” działa na terenie Górzna, które jest jednym z najmniejszych miast w Polsce, liczącym niespełna 1400 mieszkańców. Jest to miejscowość turystyczna. Dlatego też rozwój Spółdzielni oparto na tej branży. W 2014 roku pozyskano środki na budowę Parku Linowego. Od lipca 2014 do połowy października br. z usług parku skorzystało blisko 14 000 osób. Stworzono nową markę - Górzno Park Linowy. Park linowy stał się największą atrakcją turystyczną okolic Górzna. Skorzystała na tym cała branża turystyczna, zarówno noclegodawcy jak i restauratorzy oraz sklepikarze. Spółdzielnia ożywiła branżę turystyczną w Górznie, a jej działalność stała się magnesem dla turystów. W ten sposób działa na korzyść społeczności lokalnej. W 2016 Spółdzielnia otworzyła „Wioskę mydlarską”.

Znakiem „Zakup Prospołeczny” wyróżniono Górzno Park Linowy.

Spółdzielnia Socjalna Spiżarnia Kujawska powstała w 2012 r. z inicjatywy pięciu pań z Aleksandrowa Kujawskiego. Kobiety o różnych doświadczeniach i ścieżkach zawodowych połączyły trudności ze znalezieniem pracy przy jednoczesnej chęci wzięcia sprawy we własne ręce i założenia przedsiębiorstwa.

Spółdzielnia oferuje potrawy oparte na tradycyjnych przepisach z Kujaw. Wszystkie posiłki są zdrowe i zbilansowane, a co najważniejsze nie zawierają sztucznych ulepszaczy. Wśród klientów dużą popularnością cieszą się m.in. domowe pierogi, żurek kujawski, gołąbki oraz rosopita.

Certyfikat został przyznany za obiady tradycyjne związane z Kujawami.

Spółdzielnia Socjalna Lubiczanka jest podmiotem utworzonym przez gminy Lubicz i Obrowo w celu społecznej i zawodowej reintegracji osób bezrobotnych, znajdujących się w kręgu wykluczenia społecznego z terenu obydwu gmin.

Spółdzielnia świadczy następujące usługi:

  • porządkowe na terenach zielonych i w pomieszczeniach,
  • remontowe i rozbiórkowe,
  • pocztowe i reklamowe,
  • opiekuńcze,
  • zbiórkę baterii i innych elektroodpadów.


Podmiot uzyskał certyfikat na usługi pocztowe i reklamowe oraz usługi ogrodnicze.