Absolwenci Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii są zagrożeni wykluczeniem z dostępu do mieszkań, wielu spośród nich dotyka kryzys bezdomności, dlatego też jedno z zadań projektu pn. „Wykluczenie – nie ma MOWy! 2 – etap I” koncentruje się na pomocy tej grupie osób, oferując poszerzone usługi mieszkaniowe w ramach tzw. Programu Mieszkań Treningowych. Za jego realizację odpowiada partner w projekcie, Fundacja Aktywizacji i Integracji (FAI) z Nowego, który wyszedł z propozycją uzupełnienia projektu o pre-treningi.

Program Mieszkań Treningowych (PMT) stanowi wsparcie w zakresie usamodzielniania pełnoletnich osób opuszczających placówki całodobowe. Na jego potrzeby na terenie Torunia zostały wynajęte mieszkania – dwa typu „kawalerka” oraz jedno mieszkanie trzypokojowe, które przeznaczone jest dla dwóch osób. Dodatkowo jest to mieszkanie bez barier architektonicznych, co ułatwia skorzystanie ze wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Docelowo planuje się wynająć jeszcze dwa mieszkania jednopokojowe. Łącznie w projekcie z mieszkań treningowych może skorzystać jednocześnie do 6 osób. Szacuje się, że do końca projektu pomoc w ramach PMT otrzyma co najmniej 12 osób.

Organizacja wsparcia w ramach PMT napotkała bariery wynikające z charakterystyki grupy docelowej. Młodzież często odczuwa strach przed opuszczeniem domu bądź środowiska, z którego się wywodzi. Większość młodych dorosłych, do których kierowane jest wsparcie, pochodzi z małych miejscowości, czują się zagubieni w większym mieście. Strach potęgowany jest przez brak doświadczenia w samodzielnym funkcjonowaniu oraz brak ewentualnego wsparcia finansowego rodziny. Jednocześnie absolwenci MOW i MOS obawiają się, że uczestnictwo w PMT będzie przedłużeniem ich funkcjonowania w placówce całodobowej, czego chcą uniknąć. Dlatego też Fundacja Aktywizacji i Integracji przy poparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej powzięła środki zaradcze w postaci organizacji pre-treningów, tzn. krótkoterminowych treningów weekendowych bądź w tygodniu roboczym, podczas których nieletni uczestnicy projektu mają możliwość praktycznie zapoznać się z założeniami i możliwościami PMT, kadrą oraz miejscem jego realizacji. Jest to nowy rodzaj wsparcia, który został zaprojektowany po analizie potrzeb grupy docelowej już w trakcie trwania projektu.

Podczas całego pre-treningu uczestnikom całodobowo towarzyszą asystenci-animatorzy z FAI. Z uwagi na fakt, że weekendowy trening mieszkaniowy dotyczy osób nieletnich, każdorazowo zgodę wyraża dyrektor właściwej placówki i/lub właściwy sąd w oparciu o ramowy program „wizyty”. Plan zawiera elementy wybranych treningów, np. treningu kulinarnego, gospodarowania budżetem domowym, porządku i higieny, organizacji czasu wolnego. Uczestnicy pre-treningów poznają najbardziej znane pod względem turystycznym miejsca w mieście, odwiedzają urzędy (np. PUP, UM, MOPR), zapoznają się z przykładowymi miejscami pracy podczas wizyt zawodoznawczych, przygotowują CV, planują zakupy w oparciu o przekazane sugestie co do budżetu, następnie samodzielnie dokonują zakupów i przygotowują posiłki. W trakcie przemieszczania się po mieście korzystają z różnych środków transportu publicznego.  Uczą się korzystać z aplikacji związanych z zakupem biletów bądź pomocnych w odnalezieniu drogi lub sposobu na dotarcie do celu. Mają okazję skorzystać z alternatywnych form spędzania wolnego czasu, wybierając z bogatej oferty Torunia, w tym np. ze ścianki wspinaczkowej, z treningu sztuk walki, warsztatów artystycznych. Niektórzy uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w mini warsztatach hobbystycznych, np. florystycznym, czy też renowacji obuwia.

 

Dotychczas ze wsparcia w postaci pre-treningu skorzystało 16. wychowanków/ek MOW i MOS z województwa kujawsko-pomorskiego, z czego dwoje z nich zaraz po ukończeniu 18 r. ż. przystąpiło do pełnego treningu w ramach Programu Mieszkań Treningowych. Pre-trening we wszystkich przypadkach przebiegł bez problemów, uczestnicy wracali do placówek zadowoleni, większość zadeklarowała chęć dołączenia do PMT po opuszczeniu placówki.

 

Projekt pn. "Wykluczenie - nie ma MOWy! 2 - etap I" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (dalej: FEdKP), Oś priorytetowa Priorytet 08 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.

Galeria zdjęć:

 

 

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie