Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu jest Partnerem Wiodącym w dwóch projektach, „Wykluczenie nie ma MOWy! 2 – etap I” oraz „Trampolina 4 – etap I”, w których na przełomie jesieni i zimy równolegle realizowano kursy zawodowe. Ich uczestnikami była młodzież przebywająca w placówkach zamkniętych, małoletni, których rodzice mają ograniczoną władzę rodzicielską oraz nieletni, wobec których zastosowano środki przeciwdziałania demoralizacji nieletnich i dopuszczania się przez nich czynów karalnych, łącznie wsparciem w postaci kursów zawodowych objęto 82 osoby.
Organizacja kursów oparta była na indywidualnie zdiagnozowanych potrzebach oraz potencjałach uczestników projektów, dobór kursów bazował także na diagnozie potrzeb lokalnego rynku pracy. Wybór osób skierowanych na kursy oraz kierunek ich kształcenia poprzedzony był każdorazowo rozmowami z doradcą zawodowym. Ponadto uczestnikom projektu „Wykluczenie…” wybór danego kursu ułatwiało uczestnictwo w wizytach zawodoznawczych, w jakich brali udział w trakcie roku.
Efektem każdego kursu jest nabycie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji zawodowych, m. in.: monter instalacji sanitarnych, spawacz MAG, sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera, czy też kelner-barista. Najczęściej wybieranym kursem przez młodzież przebywającą w placówkach zamkniętych był kurs „pracownik budowlanych robót wykończeniowych” (30 osób). Wśród uczestników projektu „Trampoliny 4 – etap I” największym zainteresowaniem cieszyło się z kolei szkolenie - „kosmetyczka z wizażem i elementami stylizacji paznokci”, w którym wzięło udział 10 uczestniczek.
Pierwsze kursy zawodowe rozpoczęły się w placówkach całodobowych w drugiej połowie października. O ile wszystkie kursy przeprowadzone w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych z woj. kujawsko-pomorskiego oraz w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szerzawach udało się zakończyć jeszcze w 2024 r., to młodzież skupiona w ramach projektu „Trampolina 4 – etap I” w Młodzieżowych Centrach odbywa ostatnie godziny szkoleń jeszcze na początku stycznia 2025 r.
Zgodnie z ideą projektów, „Wykluczenie – nie ma MOWy! 2 – etap I” oraz „Trampolina 4 – etap I”, wsparcie dotyczące organizacji kursów zawodowych poprzez zwiększenie kompetencji zawodowych ma oddziaływać także pozytywnie na podniesienie kompetencji w zakresie usamodzielnienia oraz prawidłowego funkcjonowania młodzieży w społeczeństwie. Zadanie to ma być realizowana także w kolejnych edycjach obu projektów, łącznie obejmując minimum 246 osób.
Projekty "Wykluczenie - nie ma MOWy! 2 - etap I" oraz „Trampolina 4 – etap I” współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (dalej: FEdKP), Oś priorytetowa Priorytet 08 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Galeria zdjęć: